BIOORG AKADEEMIA

TOITAINETE KASUTAMISE AJASTUS


Parim viis toitainete kasutamise vähendamiseks 30–40% või rohkem on ajaline kasutamine, nii et toitainete vabanemiskõver vastaks taime vajaduse kõverale.

Me teame, et paljudel põllukultuuridel on viljade või seemnete täitmise ajal lämmastiku ja kaaliumi vajaduse tipp.

Suurim kaltsiumivajadus toimub tavaliselt rakkude jagunemise etapis vahetult pärast õitsemist ja tolmeldamist.
Kui teil on põllukultuur, mille kaltsiumivajadus on kõrge, kaaluge kipsi kasutamist kaltsiumväetisena, mitte tavalise kaltsiumi mulda viimist. Erinevus kahe kasutamise vahel on antav kogus ja ajastus.

Kui kasutate kipsi kaltsiumväetisena, võite 30–45 päeva enne kaltsiumivajaduse tipphetke kasutada 90–180 kg granuleeritud kipsi hektari kohta. Selle ajastuse valiksite seetõttu, et kipsi kaltsiumi vabanemise kõver hakkab selles ajaperioodis tippu jõudma ja hakkab siis umbes 90 päeva pärast peale andmist välja langema.

Kõik toitained ei vabane ühesuguse kõveraga. Toitainete vabastus sõltub osakeste suurusest, temperatuurist ja mulla niiskusest.

Puuviljakultuuride puhul, mis õitsevad kohe pärast talve puhkust, tuleks kipsi and kas talve lõpus või varakevadel, nii et kaltsiumi tipphetk ilmub tolmeldamise ajal ja vahetult pärast seda.

Erinevatel kaalium- ja fosforväetistel on kõigil erinevad omastamiskõverad.

Toitainete kasutamise ajastamise planeerimisel täheldame olulist majanduslikku kasu. See on ilmselgelt on üks parimaid viise suurema saagikuse saavutamiseks kasutades väiksemaid toitainete koguseid.


See on ka üks kirje pikkade põhjuste loendist, miks lämmastiku kasutamine sügisel talikultuuridel on läbimõtlematu ja halvasti kaalutud valik.

Järgmine infokiri on tulekul!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga